W Polsce coraz popularniejsze staje się stawianie domków na zgłoszenie. Domki te nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Ich postawienie jest znacznie szybsze, ze względu na brak formalności, jakie są w przypadku stawiania obiektu murowanego. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak przebiega proces uzyskiwania pozwolenia na budowę domku modułowego.
Domki na zgłoszenie – proces ubiegania się o pozwolenie
Domki na zgłoszenie nie wymagają ubiegania się o dokumenty, które niezbędne są w przypadku stawiania murowanego domu. w tym przypadku wystarczające będzie zgłoszenie. Należy tego dokonać minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Na zgłoszeniu przedstawiony jest termin rozpoczęcia robót, którego należy się trzymać. Sprzeciw może wystąpić wtedy, kiedy zgłoszenie nie jest zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego.
Dokumenty niezbędne w procesie zgłoszenia?
Dokumenty, które niezbędne są w procesie zgłaszania budowy domku modułowego to:
- projekt budowlany,
- poświadczenie – prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Dlaczego warto zdecydować się na budowę domku modułowego?
Domki bez pozwolenia na budowę są coraz częściej stawianie. Ich największą zaletą jest fakt, że termin budowy jest znacznie krótszy, niż w przypadku domów murowanych. Kolejną zaletą jest to, że domki te mogą być transportowane z jednego miejsca na drugie. W każdym domku modułowym można dostawiać segmenty, co powoduje, że domek ten jest znacznie większy. Domki te mogą być projektowane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami każdego Klienta. Jest to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które szybko chcą pozyskać obiekt.
Domki modułowe wykorzystywane są nie tylko, jako obiekty mieszkalne. Często też buduje się je i wykorzystuje jako biuro czy restauracji. Warto skorzystać z tej formy budownictwa również ze względy finansowania. Domki te są znacząco tańsze w budowie niż budynki murowane.