Domy opieki w Bydgoszczy i w Toruniu – jak wygląda praca młodych ludzi w domu starości?


18 sierpnia 2021

Domy opieki to placówki, które świadczą podstawowe usługi w zakresie medycy, higieny, pomagają osobom starszym, chorym bądź niepełnosprawnym. Pracownicy domów opieki starają się także zachęcać osoby starsze do wykonywania podstawowych czynności bytowych, jeżeli oczywiście ich stan na to pozwala.

Obowiązki opiekunów w domach opieki Bydgoszcz, Toruń

Praca w domach opieki Bydgoszcz, Toruń nie jest łatwa. Obowiązki opiekunów obejmują nie tylko działania lecznicze, ale również kompleksową opiekę opiekuńczą, która w praktyce oznacza np. pomoc w żywieniu pacjentów oraz dbaniu o ich higienę. Opiekunowie wykonują szereg zleceń lekarskich, podają pacjentom leki, sporządzają sprawozdania, pobierają materiał do badań analitycznych, kontrolują żywność dostarczaną mieszkańcom. Oprócz tego, oczywiście ścielą łóżka, zmieniają pościel czy samodzielnie karmią chorych. Ponadto dbają o sprzęt placówki, pilnują bezpieczeństwa i zachowania pacjentów w ośrodku.

Dom opieki Toruń

Zarobki w domu opieki

Płace zależą głównie od domu opieki, w którym dana osoba pracuje. Prywatne domy opieki wyznaczają zwykle wyższą pensję. W placówkach państwowych, opłacanych z budżetu samorządu, zarobki są uznawane za niskie. W Bydgoszczy i w Toruniu możesz natknąć się na oba typy placówek, obie zapewniają odmienne standardy. W domach prywatnych chętniej zatrudnia się wykwalifikowane pielęgniarki i pielęgniarzy. Natomiast w państwowych domach opieki możesz znaleźć już pracę jako pomoc medyczną (bez konieczności robienia licencjatu lub magistra).

Oprócz wymienionych wyżej zadań, pracownik domu opieki musi przede wszystkim poświęcić osobie starszej sporo czasu, przeprowadzać z nią rozmowy, być z nią blisko. Przy tak wielu zadaniach – jakim cudem udaje im się znaleźć czas jeszcze na tzw. “sesję terapeutyczną”?

Related