Inflacja a kryzys na rynku nieruchomości – Deweloperzy w kropce  


10 lutego 2023

Planujesz zostać deweloperem? Zastanów się dwa razy. Przy aktualnej, niestabilnej sytuacji w Polsce i na świecie, deweloperzy mają duże problemy. Ludzie są mniej skłonni do inwestowania, a to niestety oznacza zaczęte i niedokończone budowy. Deweloper musi wziąć pod uwagę wiele spraw i kosztów – od tych mniejszych, jak wynajem maszyn budowlanych typu dźwig Poznań, po ogromne – kara za niedotrzymanie terminu i tym podobne.

Czym zajmuje się deweloper  

Deweloper nie zajmuje się jedynie sprzedażą mieszkań czy domów. Zarządza on całym procesem – dba między innymi o uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Wraz z architektami pracuje nad projektem budynku. Kontroluje także sam proces budowy, podpisuje umowy z wykonawcami. Ciąży na nim spora odpowiedzialność. Ten rok jest dla firm deweloperskich szczególnie trudny. Z powodu nieprawdopodobnej wręcz inflacji ceny materiałów budowlanych, działek, usług bardzo wzrosły. Ale wypłaty ludzi niekoniecznie, co oznacza, że deweloper nie może proporcjonalnie do wzrostu cen związanych z budową podnieść cen mieszkań, domów. W tym roku niejeden deweloper może ponieść większe koszty niż zyski. Pomówmy o przykładowych cenach.

usługi dźwigowe Bydgoszcz

Co podrożało najmocniej, czyli dźwig Poznań, stal, beton

Z czym jest największy problem? Co ciekawe stanowią go między innymi usługi dźwigowe Bydgoszcz. Z czego to wynika? Po pierwsze z powodu wysokich cen paliwa. Jeszcze niedawno dochodziły one do 9 złotych za litr. A przecież maszyny budowlane palą dużo więcej niż samochody osobowe. Poza tym, nie w każdej miejscowości jest do wynajęcia dźwig Poznań. Transport tak dużego sprzętu to koszty nie tylko paliwa, ale też – jeśli to koniecznie – wynajęcia pojazdu, na którym się go dowiezie. Ile kosztuje średnio wynajem dźwigu na dwa dni? Za taki z udźwigiem do 30 ton zapłacić trzeba około 200 złotych za roboczo godzinę. Plus do tego doliczyć należy 25 zł za każdy kilometr dojazdu. A przecież dźwig Poznań to nie jedyna maszyna potrzebna na dużej inwestycji budowlanej. Chodzi także o mniejsze typu koparki, koparko-ładowarki, walce i tym podobne. Najlepiej zatrudnić firmę budowlaną, która takowymi dysponuje.

A co powiedzieć o materiałach budowlanych? Ponieważ stal głównie sprowadzaliśmy z Rosji, dziś przy jej brakach płacimy nawet 3 razy więcej niż w roku 2019. Podobnie z wieloma innymi, niezbędnymi materiałami na budowie.

Related