Jakie rodzaje wentylacji wyróżniamy?


13 marca 2023

Wentylacja – coraz częściej zwracamy uwagę na to, ab ten system wymiany powietrza był sprawny w naszym domu. Budując dom decydujemy się na nowoczesne metod wentylacji, klimatyzację czy rekuperację. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, jakie rodzaje wentylacji wyróżniamy.

Rodzaje wentylacji – poznaj je!

Rekuperacja to jeden z rodzajów wentylacji Gniezno. System ten jeszcze kilka lat temu nie był taki znany. Obecnie wyróżnić można wentylację:

  • grawitacyjną – opiera się na ruchu powietrza o różnej temperaturze i ciśnieniu. Ciepłe powietrze unosi się wysoko i opuszcza pomieszczenie, tak samo jak powietrze i wyższym ciśnieniu przemieszcza się do ośrodka o niższym ciśnieniu;
  • mechaniczna wywiewna – mechanizm działania polega na cyrkulacji powietrza przez wentylatory. Niestety, ale ta wentylacja ma też wady, gdyż jej skuteczność jest dość słaba. Szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie wykorzystuje się materiały wysokiej jakości;
  • mechaniczna wywiewno-nawiewna – cyrkulacja powietrza jest pod pełną kontrolą. Właśnie do tego rodzaju wentylacji należy rekuperacja.

Inne sposoby na oczyszczanie powietrza w domu

Klimatyzacja Gniezno to kolejny sposób na wymianę powietrza w domu. Działanie klimatyzacji polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w innym. W tym przypadku montowany jest nowoczesny sprzęt – jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, które połączone są rurami. Rury te transportują czynnik chłodniczy, który pobiera energię w jednej jednostce, a oddaje ją w drugiej. Klimatyzacja to świetne urządzenia, bo nie tylko odpowiada za wymian powietrza, ale również schładza je albo podwyższa temperaturę w pomieszczeniu. Klimatyzacja to również świetny pomysł na pozbycie się alergenów, pyłków i drobnoustrojów. Należy jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra!

Klimatyzacja Gniezno

Innym sposobem na wymianę powietrza w domu jest zamontowanie systemu rekuperacji. Działanie tego procesu jest proste – strumień powietrza, który wyciągany jest z budynku przechodzi przez wymiennik. przekazuje energię cieplną strumieniowi powietrza nawiewanego z zewnątrz, co sprawia, że do budynku zostaje wprowadzone powietrze o wyższej temperaturze.

Related