Meble kuchenne Poznań – drewniane czy mdf?


20 kwietnia 2021

Łączenie części kuchennej i wypoczynkowej to utrzymujący się od lat trend w branży budowlanej. Kuchnia i salon muszą być ze sobą spójne, a więc planując np. remont, nie mamy zbyt dużego wyboru – meble muszą pasować do całości. Budując dom lub projektując mieszkanie zazwyczaj jednak zaczynamy od aranżowania kuchni, a więc ograniczać nas może jedynie zasobność portfela. Materiały, kolory i styl – możemy wybrać każdy element. Im więcej mamy do wyboru, tym więcej pytań rodzi się w naszej głowie. Drewno czy płyta mdf? Fronty lakierowane czy foliowane? Podpowiadamy jak wybrać najlepsze meble kuchenne Poznań!

Jakie zmiany w projektowaniu kuchni nastąpiły w pandemii?
Trendy 2021 pokrywają się z rozwiązaniami z zeszłego roku. Meble w kuchni powinny być nie tylko estetyczne, ale też wytrzymałe. Spędzamy coraz więcej czasu w domu, a co za tym idzie – również w kuchni. Restauracje są zamknięte, a więc gotujemy częściej. Dodatkowo przechowujemy więcej jedzenia, a więc istotny jest dla nas także rozkład szafek i ich pojemność. Ważna jest dla nas ergonomia, funkcjonalność oraz łatwość w utrzymywaniu czystości. Oprócz stylu, istotny jest wybór wybór materiałów odpornych na wilgoć, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne.
Ze względu na trwałość, elegancję i trend eko, do łask wróciły meble drewniane.


Rodzaje drewnianych mebli kuchennych:

  • meble kuchenne z litego drewna,
  • kuchnie z płyty mdf,
  • meble kuchenne ze sklejki.
kuchnie poznań

Kuchnie Poznań z litego drewna są najpopularniejsze i najbardziej szlachetne. Najczęściej stosowany jest tradycyjny dąb i buk, a także jesion, olcha, brzoza, czereśnia czy jawor. Tańsze gatunki drewna można bejcować. Dzięki temu zabiegowi upodabniają się do droższych gatunków. Niestety wybierając ten rodzaj mebli musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Dodatkowo taką kuchnię powinniśmy regularnie konserwować i odnawiać.

Meble kuchenne Poznań z płyty mdf powstają ze zmielonego drewna zmieszanego z dodatkiem związków organicznych. Czasami producenci pokrywają je na froncie i krawędziach folią z PVC. Z powodzeniem jest wykończana lakierem, fornirem lub być też laminowana. Wyróżniają się odpornością na wilgoć oraz wysoką trwałością i solidnością. Za meble zapłacimy mniej, a dodatkowo są łatwiejsze do czyszczenia. Płyta mdf nie należy jednak do surowców naturalnych.

Ostatnim rodzajem są meble kuchenne ze sklejki, które zazwyczaj są wykorzystywane są w kuchniach w stylu skandynawskim. To bardzo ekologiczny wybór – są w pełni naturalne oraz poddają się recyklingowi. Stosunek wytrzymałości do ceny jest bardzo uczciwy, a nawet atrakcyjny. Takie meble są bardzo solidne, a ze względu iż nie są jeszcze tak popularne w Polsce, są stosunkowo tanie.

Przybliżyliśmy wady i zalety każdego rozwiązania. W razie pytań warto udać się do sklepu meblowego i poprosić o pomoc fachowca.

Related