Urządzenie do doładowania silnika spalinowego – Turbosprężarka


10 marca 2023

Turbosprężarki to bardzo ważne dla motoryzacji urządzenia. Sprzedaż turbosprężarek Inowrocław kwitnie, a mimo to, wiele osób nie wie do czego służą i od kiedy są wykorzystywane. W tym artykule powiemy nieco o ich historii i dzisiejszym wykorzystaniu. Zapraszamy do lektury.

Turbosprężarka w teorii

Turbosprężarka jest maszyną wirnikową składającą się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale.  Mówiąc w skrócie i prostym językiem turbosprężarka jest urządzeniem, które dostarcza do układu dolotowego większe ilości powietrza. Pozwala efektywniej spalać paliwo i zwiększać osiągi silnika bez powiększania jego pojemności. Może trochę historii? Doładowanie, a raczej turbodoładowanie przy jej użyciu zostało opatentowane już w 1905 roku. Dokonał tego Szwajcar dr Alfred Büchi. Początkowo rozwiązanie to było stosowane jedynie w wysokoprężnych napędach statków, jednak od 1938 zaczęto je stosować w samochodach ciężarowych a od 1973 również w osobowych. Turbosprężarki wykorzystywano również w lotniczych silnikach tłokowych.

regeneracja turbosprężarek Inowrocław

Sprzedaż turbosprężarek Inowrocław kwitnie – Dlaczego?

Do czego dokładnie służą turbosprężarki? Najprościej mówiąc do doładowania silnika spalinowego albo kotła parowego. Turbosprężarka jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone przez nią powietrze zasila silnik. Turbosprężarka zwiększa sprawność i moc silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Ta poprawa osiągów względem silnika wolnossącego wynika z tego, że sprężarka jest w stanie podać więcej powietrza – co umożliwia podanie większej ilości paliwa – do komory spalania niż jest to w stanie zrobić ciśnienie atmosferyczne. Czy warto ją kupić? Sprzedaż turbosprężarek Inowrocław kwitnie, co oznacza, że jest wokół nich duże zainteresowanie. Do niedawna turbosprężarki były znakiem rozpoznawczym wyłącznie sportowych samochodów. Dziś powszechnie stosowane są w autach z silnikami diesla, jak i w tych na benzynę. Co ważne, możliwa jest regeneracja turbosprężarek Inowrocław, więc gdy coś zacznie szwankować, nie trzeba od razu zaopatrywać się w nową.

Related